Kurulusunuzun altyapisinin islenmesi söz konusu oldugunda, karsilastirmak için iki ana seçenek vardir. Fiziksel sunucu ortami veya sanal bir sunucu ortami.

Müsterilerimizin sikça sorduklari sorulardan bir tanesi de  kendileri için en uygun ortamin hangisi olacagidir. (Genellikle büyük ölçekli bir donanim yükseltmesinin zamani geldiginde). 

Kurulusunuz için hangi sunucu ortami türünün en iyisi olduguna dair bilinçli bir karar vermenize yardimci olmak için, avantaj ve zorluklardan bahsediyor ve tercih ettigimiz tür için nihai tavsiyemizi sizlerle paylasiyoruz.

Sanal Sunucular;

Sanal bir sunucu ortami ile asagidaki avantajlardan yararlanabilirsiniz:

Yeni bir sunucuya her ihtiyaç duydugunuzda yeni donanim satin almak yerine, yeni bir sunucuyu çok daha kisa sürede (ve daha az maliyetle) yapilandirabilirsiniz. Kaynaklarinizi daha verimli kullanabilirsiniz. Çogu fiziksel sunucu, yalnizca % 25 kapasite ile çalisir, bu da artik bellek ve islem gücünün artmasina neden olur. Sanal sunucularda, bir fiziksel sunucuda birden çok sanal sunucuyu barindirir ve sunucularin alan olarak yayilmasini önleyebilirsiniz. Sunucu sanallastirma enerji tasarrufu saglar, bakim masraflarini azaltir ve donanim ihtiyacini en aza indirir. Sunucu sanallastirmasi, farkli yazilimlarin sadece kendi sanal ortamlarinda çalismasini saglayarak, sistemin güvenligini artirici rol oynar. Sanal sunucularinizi yeni bir ana bilgisayara tasiyabilir, gerekli bakimi yapabilir ve servislerinizde kesinti olmaksizin geri alabilirsiniz. Felaket kurtarma isleminde Sanal ortamda bulunan sorunlu bir sunucuyu geri yüklemek çok daha hizli ve kolaydir.

Fiziksel Sunucular;

Geleneksel bir fiziksel sunucu ortaminda;

Özel islem gücünün en iyi sekilde çalismasini talep edecek bazi uygulamalar fiziksel bir makinede (islemcileri paylasmadiklari yerlerde) çalismak için gerçekten çok daha uygundur.

Ancak ;

  • Sunucularinizdan birinde bakim yapmaniz mi gerekiyor? Kesinti için planlama yapmaniz gerekecektir.
  • Fiziksel bir sunucu ortaminda genellikle güvenli bir sekilde konumlandirmak için çok daha fazla alana, daha fazla sogutmaya ve daha fazla güce sahip özel bir sunucu odasini hesaba katmaniz gerekir.

.Genel öneri mümkün olan her yerde sanal sunucu kullanmaktir. Sanal ortam yalnizca fiziksel bir ortamdan çok daha fazla esneklik saglamakla kalmaz daha uygun maliyetlidir.